Canan Yağmur KARAKAŞ ve Doç. Dr. Ayşe KARADAĞ’ın kaleminden

DOĞAL VE SAĞLIKLI KOZMETİĞİN SAĞLIKLI FORMÜLÜ: MİNERALLİ SULAR…

Mineralli suların hayatımıza sağladığı iyi yöndeki etkiler sadece beslenmemize destek değildir; aynı zamanda içerdikleri doğal minerallerle cilt için de risksiz ve hızlı yanıt veren doğal bir bakım ürününe dönüşebilir.

 

Mineralli suların kozmetik içerikli ürünlerde nasıl kullanıldığını biliyor musunuz?

 

Yaşlanma Etkilerini Geciktirmek İçin Doğal Bir Dokunuş Olarak…

 

 • Su ile işlem görüp kozmetik ürün formülasyonuna eklenebilir.
 • Cilde mineral içeriğini tekrar kazandırmak ve yaşlanma etkilerini azaltmak için kozmetik ürün içeriğindeki su; belirlenen oranlarda demir, potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, silisyum ve selenyum içeren maden suyu ile değiştirildiğinde çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.
 • Anti-enflamatuar, antioksidan, cilt elastikliğini ve kolajen sentezini artırma etkisini mükemmel bir şekilde gösteren bileşenler olan kalsiyum, magnezyum, demir ve eser miktarda çinko, manganez, germanyum, sülfür, silikon ve lityum; mineralli suların içeriğinde bulunan maddelerdir.

Cilt Tahrişini Azaltmaya Destek Bir Takviye Olarak…

 

 • Ciltte tahrişe sebep olabilen, cildin keratin düzeyini düşürecek keratolitik etkiye sahip aktif bileşiklerin kozmetik ürünlerinde kullanılması durumunda, ürün içeriğine mineralli su (en az 400 mg/l) eklenerek bu yan etkiler azaltılabilir.
 • Kısmen veya tamamen sülfür içermeyen maden sularının kullanıldığı kozmetik ürünleri, cildin maruz kaldığı oksidatif stres ve insan deri fibroblast hücrelerinin tahrişine karşı korumayı sağlayan düzenleyici etki içerir.
 • Kozmetik ürünlere karşı çok daha hassas olan gözaltı dokusunun tahriş olma olasılığını, içerdiği mineraller yardımıyla azalttığı için losyon ve kremlerde mineralli su kullanılır.

Kozmetik Ürünlerinin Yan Etkisini Azaltırken Doğallığını Desteklemek İçin…

 

 • Kozmetik ürün formüllerinde, çözünür organik bileşikler ve mineralli su en az %75 oranında kozmetik ürüne eklendiğinde cildin daha iyi absorbe etmesi sağlanabilir.
 • Kozmetik kremler, genellikle emülsiyon şeklindedir ve emülsiyonun üretilebilmesi yani yağ ve su fazlarının bir araya getirilebilmesi için sürfaktan adı verilen yüzey aktif maddelere ihtiyaç duyulur. Son yıllarda sentetik sürfaktanların kullanılması azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu süreçte mineralli sular doğal bir yüzey aktif madde olarak doğru bir tercihtir.

 

Cilde Doğal Yollarla Nefes Aldırmak İçin…

 

  • Mineralli su içeriğine sahip olan kozmetik ürünler cildin ihtiyacı olan keratine zarar vermeme özelliğiyle cilde nefes aldırır.
  • Demir, bakır, çinko, magnezyum gibi mineralleri içeren sular şelatlama işlemiyle cilde yararlı hale getirilerek kozmetik ürünlerin içeriklerinde kullanılır.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Doç. Dr. Ayşe Karadağ ve Canan Yağmur Karakaş’ın hazırladığı ‘Mineralli Suların Kozmetik Uygulamaları’ adlı çalışmasından derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Canan Yağmur KARAKAŞ ve Doç. Dr. Ayşe KARADAĞ’ın kaleminden

Cildinize Sihirli ve Doğal Bir Dokunuş