Op. Dr. Begüm ÖZÜEKREN KASAPOĞLU'nun kaleminden

SAĞLIKLI BİR SPOR HAYATININ YOLU DOĞALLIKTAN GEÇİYOR!

Sağlıklı Bir Spor Hayatının Yolu Doğallıktan Geçiyor!

 

Geçmişten bugüne sporcu sağlığında doğal kaynak sularının çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

 

Antik Roma’nın Pergamon kentinde yaşayan ve dünyanın ilk spor hekimi olarak da kabul edilen Galen, bazı eserlerinde günümüzde de halen kullanılmakta olan termo mineral tedaviden bahsetmiştir. Ayrıca Romalılar, askerlerinde savaş sonrası oluşan hastalıkları tedavi etmek amacıyla kaplıcalardan faydalanmış; bunun yanı sıra sıcak yer altı sularını spor amacıyla da değerlendirmişlerdir.

 

Maden suyu sporcu sağlığı için doğal takviyedir

 

Düzenli antrenman yapan sporcuların performansını etkileyen en önemli kriterler beslenme, kaliteli uyku ve doğal minerallerden zengin sıvı alımıdır. Bu durumda maden suyu, sporcu sağlığı için vazgeçilmez doğal bir takviyedir. Çünkü spor sırasında vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, sodyum gibi elementlerde kayıp yaşanır. Doğal yer altı kaynaklarından gelen maden suları kalsiyum, bikarbonat, magnezyum, sodyum ve bazı eser elementler gibi çeşitli temel minerallerden, mikro besinlerden zengindir. Kemik sağlığı, kan basıncı kontrolü, plazma lipid seviyeleri üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir.

Maden suyu tüketimi spor sonrası hızlı toparlanmanıza destek olur

 

Maden suyunun sporcu sağlığına etkisinin incelendiği çalışmalarda, doğal ve yaygın olarak kullanılan mineral sularının su kaybına yol açan egzersizlerden sonra sporcuların performansının eski haline dönüşü üzerine etkileri değerlendirmiştir. Doğal mineral içeriğine sahip olan maden suları asit baz dengesinde önemli rol oynarlar, bu da kısa süreli egzersiz kapasitesini belirler. Kan veya dokudaki en küçük değişiklikler bile belirgin metabolik sonuçlara yol açar. Sürekli ve yoğun antrenman yapan kişilerde antioksidan sistemler daha etkindir. Mineral bakımından zengin olan maden suyu, vücudun kaybettiği sıvı ihtiyacını geriye kazanma sürecini önemli ölçüde hızlandırır; düzenli ve orta derecede tüketilirse sıvı kaybı riskini azaltır, aynı zamanda vücuttaki elektrolit dengesinin geri kazanılması için işlevseldir. Bununla birlikte doğru miktarda kullanım ile kısa süreli egzersizde vücutta şekerin kullanımını sağlayan laktatın artması ve kas yorgunluğunun azalması mümkündür. Mineral bakımından zengin olan maden suyunun egzersiz koşullarında tüketilmesi asit- baz dengesi ve vücudun ihtiyacı olan sıvıya sahip olmasına olumlu etkiler. Bu sonuçlar, karbonize olmayan maden suyunun egzersiz ilişkili tüketiminin, sağlıklı yetişkinlerde hem asit-baz ve elektrolit dengesini hem de vücudun sağlıklı sıvı dengesini olumlu etkilemek için değerli bir besin katkısı olabileceğini göstermektedir.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Begüm Özüekren Kasapoğlu’nun hazırladığı ‘Maden Suyunun Sporcu Beslenmesindeki Önemi’ adlı çalışmasından derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Prof. Dr. Selda BEREKET YÜCEL'in kaleminden

Su, Maden Suyu ve Egzersiz

Op. Dr. Begüm ÖZÜEKREN KASAPOĞLU'nun kaleminden

Egzersiz Yaparken Vücudunuzu Susuz Bırakmayın!

Op. Dr. Begüm ÖZÜEKREN KASAPOĞLU'nun kaleminden

Sporcu Beslenmesinde Altın Destek: Maden Suyu…

Op. Dr. Begüm ÖZÜEKREN KASAPOĞLU'nun kaleminden

Maden Suyu ile Daha Sağlıklı Bir Spor Hayatı Mümkün!