Uzm. Psikolog Sinem Büşra BEKÇİ'nin kaleminden

UYKU BOZUKLUĞUNUZUN NEDENİ MİNERAL EKSİKLİĞİNİZ OLABİLİR

Hayatımızın herhangi bir döneminde karşımıza çıkan uykuya eğilim, uyku düzensizliği ya da aşırı uykusuzluk gibi problemler başta depresyon olmak üzere birçok sağlık probleminin habercisi olabilir.

 

Özellikle fiziksel aktivitelerin yavaşlaması, enerjisiz hissetme, uyuyamama veya çok uyuma, iştahın azalması veya aşırı yeme isteği, cinsel isteksizlik, unutkanlık ve dikkati toparlamada güçlük gibi sorunlara yol açması, bu durumun da obezite, anksiyete, kronik yorgunluk, cinsel bozukluklar ve uyku sorunları gibi alt problemleri meydana getirmesi son derece ciddi bir bozukluk olduğunu gözler önüne serer.

 

Uykunuzun Kalitesi Sağlığınız İçin Önemli Bir Kriterdir

 

Zihinsel ve fiziksel sağlık için gerekli işlevsel bir süreç olan ve yaklaşık yaşamın üçte birini kapsayan uyku hali sağlık ve yaşamın devamı için oldukça önemlidir.

 

Uyku bozuklukları; uykuyu başlatmakta ve sürdürmekte güçlük, sık uyanmak veya uyandıktan sonra uykuya dalmakta zorluk, aynı gün içinde aşırı uyuma şeklinde kendini gösterir ve uykuya dalmak için elverişli bir ortamın olmasına karşın yaşanır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen uyku problemleri depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi tek başına da ciddi bir problem olarak kendini gösterebilir. Kişinin sosyal ilişkilerini, meslek yaşamını ve psikolojik iyilik halini olumsuz yönde etkileyen uyku bozukluklarının fizyolojik ve psikolojik birçok nedeni vardır. Tedavisinde terapi desteği ve-veya farmakolojik yöntemler kullanılabilir.

Psikiyatrik Hastalıkların Tedavisinde Doğal Mineral Desteği Çok Önemli

 

Psikiyatrik bozukluğu olan hastalarda sık görülen veya tedavi edilmediği takdirde çeşitli psikiyatrik bozukluklara neden olabilen uyku bozukluklarını önleme ve tedavisinde mineral desteğinin önemi de gün geçtikçe anlaşılmaktadır. Araştırmalar uyku sorunu yaşayan kişilerde demir, kalsiyum ve magnezyum gibi yaşam için oldukça gerekli olan minerallerin eksikliğini tespit etmiştir. Kritik ölçüde önemli olan uyku bozuklukları, tedavi edilmediği takdirde ciddi hasarlara yol açabilir. Tedavi yöntemlerinden ilaç tedavisi desteğinin tolerans gelişimi nedeniyle çoğu kişi tarafından tercih edilmemesi de alternatif tedavilerin önemini ortaya çıkarmaktadır. Yaşam kalitesini artırmak noktasında son derece faydalı olan mineral desteği en doğal şekilde günlük beslenme programınıza ekleyebileceğiniz besinler ve düzenli olarak tüketeceğiniz maden suyu ile sağlanabilir. Doğal takviyelerle yapılacak bu takviyeler, hem uyku bozukluklarının önlenmesi ve tedavisinde hem de altta yatan hastalığın tedavisinde etkili olacaktır.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Uzm. Psikolog Sinem Büşra Bekçi’nin ‘Maden Suyunun Psikoloji Üzerine Etkisi’ adlı çalışmasından derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Sodyumun Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Magnezyum Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Prof. Dr. Bahattin YALÇIN'ın kaleminden

İyi Bir Vücut Kimyası ve Sağlıklı Yaşam İçin Maden Suyu İçin

Doç. Dr. Muhammet Emin ÇAM'ın kaleminden

Hayat Sağlıklıyken Daha da Güzel!

Prof. Dr. Mehmet AĞIRBAŞLI'nın kaleminden

Kalp ve Damar Hastalıkları ve Maden suları

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Hayata Karşı Çok Daha Güçlü Durmak İçin Minerallerin Mucizesini Hayatınıza Dahil Edin!

Prof. Dr. Esra Çapanoğlu, Beyza Vahapoğlu ve Senem Kamiloğlu'nun kaleminden

Maden Suyu ile Çok Daha Sağlıklı Bir Sindirim Sistemine Sahip Olabilirsiniz!

Dr. Kerem KINIK'ın kaleminden

Mineralli Suların Şifa Kaynağı Olarak Geçmişten Günümüze Hayatımızdaki Yeri…

Maden suyuyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Çocukların Sağlıklı Gelişiminde Doğal Kaynakların Rolünü Göz Ardı Etmeyin!

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Doğallığın Kaynağı Maden Suyunun İçeriğini Biliyor musunuz?