Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

MADEN SUYU İLE ÇOK DAHA SAĞLIKLI BİR SİNDİRİM SİSTEMİNE SAHİP OLABİLİRSİNİZ!

Doğal mineralli maden sularıyla sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanız, sindirim sistemiyle ilgili hastalıklara karşı da çok daha güçlü olmanız mümkün…

 

Mineral eksikliğini gidermede maden suyundan destek alın!

Sindirim sistemi ağız ile alınan gıdanın parçalanması ve fazlasının vücuttan atılması sürecinde görev alan organları kapsar. Bu organlarla ilişkili olan gastrit, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıkları; hazımsızlık, kabız, ishal, ince ve kalın bağırsak kanserleri gibi hastalıklar sindirim sistemi kaynaklı hastalıklardır. Aynı zamanda sindirim sistemi vücuda alınan gıdaların sindiriminden sorumludur. Hazımsızlık, mide yanması, ishal ve kabızlık gibi mide ve bağırsak sistemi hastalıkları günümüzde sıklıkla ortaya çıkan ve kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşüren hastalıklardır. Bu rahatsızlıkların birçoğu düzenli bir beslenme ile önlenebilir. Su ise basit yapısı sayesinde minerallerin yüksek miktarda emilmesini sağlar. Bu nedenle mineralli su tüketimi, gıdalarla alımında yetersiz gelen mineral gereksinimini karşılamada önemli bir takviyedir.

 

Mineralli suların sindirim sistemine yararlarını biliyor muydunuz?

 

Mide asidini dengeler

Bikarbonatın sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri yıllardır bilinmektedir. Bu tip maden sularının, bikarbonatın bazik etkisinden dolayı asit fazlalığı ile seyreden mide hastalıklarında mide asidini dengeleyici, şeker hastalığında şeker metabolizmasını düzenleyici görevleri görülmüştür. Maden sularında bikarbonat için zengin olarak kabul edilen değer 600 mg/l’dir ve ülkemiz maden suları bikarbonat yönünden oldukça zengindir.

Hazımsızlığa gidermek için iyi bir alternatiftir

Hidrojen karbonat bakımından zengin mineralli su tüketimi; mide ekşimesi, kusma ve hazımsızlığı önemli ölçüde azaltır. Düzenli olarak mineralli su tüketimi hazımsızlık semptomlarının iyileşmesine destek olur.

 

Kabızlık problemi yaşamanıza engel olur

Beslenme bozuklukları, hareketsizlik, stres gibi nedenlerle her yaştaki bireylerde kabızlık görülebilir. Kabızlık kişinin gündelik yaşantısını olumsuz etkileyerek; ilerleyen zamanlarda hemoroid, bağırsak balonlaşması, kolon kanseri gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Magnezyum minerali bağırsaktaki su miktarının artmasını ve bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasını sağlar. Bugüne kadar yapılan çalışmalar mineralli suyun kabızlık için doğal bir magnezyum takviyesi olarak tüketilebileceğini göstermiştir. Mineralli sulardan sülfat içeriği yüksek olanların içimi, bağırsak hareketlerini artırıcı etki gösterdiğinden, kabızlığı önlemede olumlu sonuçlar verir.

 

Safra yapımını artırarak sindirim sisteminize destek olur

Safra kesesini çalıştırıcı ve safra yapımını artırıcı etkileri de sindirim sistemi üzerine olumlu etkilerinden biridir. İçeriğindeki sülfatlar, pankreastaki sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içerir. Bu sindirim enzimleri şişkinlik, kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 

Çocukların sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasına yardımcı olur

Avrupa’da ulusal pediatrik beslenme komitelerinin önerileri doğrultusunda uygun mineral içeriğine sahip mineralli suların, bebek maması formülleri hazırlanırken kullanımları önerilir. Özellikle Almanya, İsviçre gibi Avrupa ülkeleri bu konunun üzerinde hassasiyetle durmuştur. Yapılan çalışmalarda bebek beslenmesinde kullanılan musluk suyu, şişe su, mineralli su ve ağırlıklı inek sütüyle beslenen süt çocuklarında uygun olmayan seçimler yapıldığında, yetersiz mineral ve eser alımı ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca çocukluk çağından itibaren düzenli olarak mineralli su tüketen çocukların çok daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip oldukları ve ilerde daha az mide-bağırsak sorunları yaşadıkları gösterilmiştir.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Prof. Dr. Esra Çapanoğlu, Beyza Vahapoğlu ve Senem Kamiloğlu’nun hazırladığı ‘Maden Suyunun Sağlık Üzerindeki Etkileri’ adlı çalışmadan derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Sodyumun Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Magnezyum Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Prof. Dr. Bahattin YALÇIN'ın kaleminden

İyi Bir Vücut Kimyası ve Sağlıklı Yaşam İçin Maden Suyu İçin

Doç. Dr. Muhammet Emin ÇAM'ın kaleminden

Hayat Sağlıklıyken Daha da Güzel!

Prof. Dr. Mehmet AĞIRBAŞLI'nın kaleminden

Kalp ve Damar Hastalıkları ve Maden suları

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Hayata Karşı Çok Daha Güçlü Durmak İçin Minerallerin Mucizesini Hayatınıza Dahil Edin!

Dr. Kerem KINIK'ın kaleminden

Mineralli Suların Şifa Kaynağı Olarak Geçmişten Günümüze Hayatımızdaki Yeri…

Maden suyuyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Çocukların Sağlıklı Gelişiminde Doğal Kaynakların Rolünü Göz Ardı Etmeyin!

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Doğallığın Kaynağı Maden Suyunun İçeriğini Biliyor musunuz?

Uzm. Psikolog Sinem Büşra BEKÇİ'nin kaleminden

Uyku Bozukluğunuzun Nedeni Mineral Eksikliğiniz Olabilir