Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI GELİŞİMİNDE DOĞAL KAYNAKLARIN ROLÜNÜ GÖZ ARDI ETMEYİN!

İnsan hayatının en önemli periyotlarından olan çocukluk dönemi; gelişme ve büyümenin en hızlı olduğu ve bir ömür sürecek olan beslenme davranışlarının şekillendiği dönemdir. Bu dönemde yapılacak doğru ya da yanlış davranışlar çocuğunuzun tüm gelişimin sürecini etkiler. Bu nedenle çocuğunuzun hayatına sağlıklı beslenmeyi dahil etmeniz çok önemlidir.

 

Maden suyu temel besin grubunda yer alan minerallerden zengindir

 

Toplumun en değerli kısmını oluşturan ve devamlı bir gelişim süreci içinde olan çocuklar, besin eksikliklerinden en fazla sorun yaşayan gruptur ve çocukluk döneminde öğrenilen hatalı beslenme ritüelleri; yüksek tansiyon, mide rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve obezite gibi hastalıklar için temel risk faktörlerini oluşturur. Dengeli ve yeterli beslenme için öğünlerimizde bulunan besinler temel olarak karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineraller ve sudan oluşur.

Çocuk beslenmesinde maden suyuna yer açma zamanı!

 

Maden suyu gazlı bir içecek olduğu için çocuklar sağlığına zararlı olduğu gibi yanlış bir kanı yaygındır. Oysa maden suyu; içinde birçok faydalı mineral ve eser element içeren, doğal kaynaklardan çıkarılan mineralli sudur. Yüksek ve kıymetli mineral içeriği ile maden suyu, başta çocuklar olmak üzere her yaştan insan için faydalıdır. Günlük su tüketiminin en az 1-2 bardağını maden suyu olarak almak önemlidir. Maden suyunun günlük tüketimini artırmak için çocuklara hazırlanan içeceklerin içerisine maden suyu ekleyebilirsiniz. Özellikle çocukların beslenmesine girecek olan maden suyunun yönetmeliklere uygun koşullarda hazırlanmış; dengeli bir mineral içeriğine sahip, toplam minerali yüksek ve/veya magnezyumca zengin maden sularını olması çok önemlidir. Maden sularında en fazla bulunan mineraller magnezyum, kalsiyum, sodyum ve bikarbonattır. Bu minerallere gereksinim yaşamın tüm evrelerinde var olduğu gibi, büyüme-gelişmenin en hızlı olduğu çocukluk, gençlik döneminde daha da önem kazanır. Özellikle çocuklarda hızla gelişmekte olan kemik ve diş sağlığının korunması için gerekli olan kalsiyum yönünden oldukça zengindir.

Maden suyu sağlıklı beslenmenin kapısını aralar!

 

Maden suyu mide için zararlı değildir ayrıca çocuklar için dengeli bir vücut ağırlığına sahip olmasına yardımcı olan mineraller içerir. Avrupa’da ulusal pediatrik beslenme komitelerinin önerileri doğrultusunda uygun mineral içeriğine sahip mineralli suların, bebek maması formülleri hazırlanırken kullanılması önerilir. Özellikle Almanya, İsviçre gibi Avrupa ülkeleri bu konunun üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Yapılan çalışmalarda bebek beslenmesinde kullanılan musluk suyu, şişe su, mineralli su ve ağırlıklı inek sütüyle beslenen süt çocuklarında uygun olmayan seçimler yapıldığında yetersiz mineral ve eser alımı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Yine yapılan pek çok çalışmada çocukluk çağından itibaren kullanılan içme sularındaki içeriklerin vücudun asit-baz dengesinin korunmasına sağladığı katkı sonucunda maden suyunu düzenli tüketen çocukların çok daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip oldukları ve ilerde daha az mide-bağırsak sorunları yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca maden sularının tüketilmesi sonucunda elde edilen değerli mineraller sayesinde, vitaminlerin vücut emiliminin artış göstererek daha etkin kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Çoban’ın hazırladığı ‘Maden Suyunun Çocuk Beslenmesindeki Önemi’ adlı çalışmasından derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Sodyumun Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Doç.Dr. Muhammet Emin Çam'ın kaleminden

Magnezyum Fizyolojisi ve Farmakolojisi

Prof. Dr. Bahattin YALÇIN'ın kaleminden

İyi Bir Vücut Kimyası ve Sağlıklı Yaşam İçin Maden Suyu İçin

Doç. Dr. Muhammet Emin ÇAM'ın kaleminden

Hayat Sağlıklıyken Daha da Güzel!

Prof. Dr. Mehmet AĞIRBAŞLI'nın kaleminden

Kalp ve Damar Hastalıkları ve Maden suları

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Hayata Karşı Çok Daha Güçlü Durmak İçin Minerallerin Mucizesini Hayatınıza Dahil Edin!

Prof. Dr. Esra Çapanoğlu, Beyza Vahapoğlu ve Senem Kamiloğlu'nun kaleminden

Maden Suyu ile Çok Daha Sağlıklı Bir Sindirim Sistemine Sahip Olabilirsiniz!

Dr. Kerem KINIK'ın kaleminden

Mineralli Suların Şifa Kaynağı Olarak Geçmişten Günümüze Hayatımızdaki Yeri…

Maden suyuyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Uzm. Dr. Dilek ÇOBAN'ın kaleminden

Doğallığın Kaynağı Maden Suyunun İçeriğini Biliyor musunuz?

Uzm. Psikolog Sinem Büşra BEKÇİ'nin kaleminden

Uyku Bozukluğunuzun Nedeni Mineral Eksikliğiniz Olabilir