Dr. Öğr. Üyesi Özge SEÇMELER ve Yaşar SEVİMLİ'nin kaleminden

LEZZETLİ SOFRALARIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ MADEN SUYU…

Çok daha nefis, çıtır çıtır börekler, lezzetinden parmakların yendiği etler, yumuşacık kabaran kekler, fastfood’a taş çıkaran patates kızartmaları, yumuşacık ve çok daha uzun süre taze kalan poğaçalar kim yapmak istemez ki… Sağlıklı bir lezzetin ana adreslerinden biri olan maden suyunu mutfağınıza dahil ettiğinde küçücük bir şişeden yaptığınız yemeklere akan bu lezzete şaşıracaksınız…

 

Mineralli sularda bulunan ve insan sağlığı açısından önemli makrobesinler; kalsiyum, klorid, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, sülfür ve eser miktarda bulunan mikrobesinler kobalt, krom, demir, florit, iyot, manganez, molibden, bakır, selenyumdur. Çoğu besinde bulunan bu mineraller pişirme işlemi sırasında sudaki çözünürlükleri veya ısıtma nedeniyle kaybedilir. Özellikle yararlı olmasını planlayarak pişirdiğiniz besinler vücudunuzun ihtiyacı olan minerallerin yeterince emilememesi; vücudunuzun bundan yeterince yararlananamamısına neden olabilir. Nasıl mı? Örneğin, gereğinden fazla yüksek lifli gıdalarla beslenirseniz kalsiyumun ince bağırsağınızda emilim oranını düşürerek vücudunuzda kalsiyum kaybına neden olabilirler. Bu nedenle beslenme programınıza her gıdayı birbiriyle yarar/zarar ilişkisini de göz önünde bulundurarak dahil etmeniz, diyet yapıyorsanız mutlaka bir uzmana danışarak hareket etmeniz, şok diyetler, detoks programlarını kontrolsüzce kendi başınıza yapmamanız gerekir.

 

Maden suyunu mutfakta nasıl kullanabilirsiniz?

 

Önemli bir mineral kaynağı olan maden suları mutfak uygulamalarında büyük çoğunlukla hamur işlerinde kullanılsa da aslında birçok kullanım alanı vardır. Poğaçadan keke, kızartmadan, et marinasyonuna, krepten böreğe kadar geniş bir yelpazede kullanılabilen maden suyu; genellikle ürünü kabartmak, yumuşaklık ve çıtırlık kazandırmak, yağ çekmemesini sağlamak, bayatlamasını engellemek, marinasyonda ete yumuşaklık vermek amacıyla tercih edilir.

Daha lezzetli yemekler istiyorsanız!

 

  • Böreklere gevrek kabuk elde etmek, hamur işlerine yumuşaklık ve çıtırlık sağlamak, ekmeklere yumuşaklık ve kabarıklık sağlamak,
  • Etleri yumuşaklık sağlamak
  • Keklerin çok daha yumuşak ve kabarık olmasını sağlamak,
  • Kreplere ve köftelere daha yumuşak bir tat vermek,
  • Poğaçaların çok daha yumuşak ve uzun süre taze kalmasını sağlamak,
  • Midenizi rahatlatmak, serinlik hissini artırmak ve doğal köpük sağlamak için
  • Kızartmaların hem çıtır çıtır hem de yağ çekmemesini sağlamak için
  • Poğaçalar /Yumuşaklık ve taze kalmasını sağlamak hazırladığınız karışımlara biraz maden suyu eklemeniz size yepyeni lezzetlerin kapısını aralayacaktır.

 

‘Mucize İçecek Maden Suyu’ adlı kitabımızda Dr. Öğr. Üyesi Özge Seçmeler ve Yaşar Sevimli’nin hazırladığı ‘Maden Suyunun Mutfaklarda Kullanımı ve Kimyası’ adlı çalışmadan derlenmiştir.

İlgili Makaleler

Dr. Şule Aktaç'ın kaleminden

Kemik Sağlığında Magnezyumun Önemi

Prof. Dr. Birol SAYGI'nın kaleminden

Her yudumda zenginliğin tadını çıkarın!

Prof. Dr. Fatma Esra GÜNEŞ ve Dr. Öğr. Üyesi Şule AKTAÇ'ın kaleminden

Maden Suyu ve Beslenme

Dr. Öğr. Üyesi Özge SEÇMELER ve Yaşar SEVİMLİ'nin kaleminden

Sofranıza Lezzetli Bir Dokunuşun Tam Zamanı

Madensuyu diyet listelerinin neden vazgeçilmezi